Barcelona vaatamisväärsused

Barcelona vaatamisväärsused

Barcelona on linn, mis täis vaatamisväärsusi. Mõni ütleks isegi, et terve Barcelona ongi ise üks suur vaatamisväärsus.

Üks põhilisi asju, mis paelub mind Barcelona juures on see, et linna on planeeritud ja ehitatud juba ammu lähtuvalt kohalikust elanikust. Kui paljusid teisi linnu, k.a Tallinnat arendatakse peamiselt ärilistest ja praktilistest huvidest lähtuvalt, ostetakse optimaalsed tänavavalgustid, tehakse liiklussõlmi autode paremaks liikumiseks jne, siis Barcelona linnaisad hoiavad fookuses elaniku elukvaliteeti.

Linna suurte alleede, paljude majade, parkide, pinkide, tänavavalgustite ja muu disainimine on antud ülesandeks tipparhitektidele, et luua unikaalne ning jalakäijasõbralik linnakeskkond. Ma olen palju arutanud inimestega üle maailma, miks mulle ja neile Barcelona nii meeldib ja olen avastanud, et üheks oluliseks faktoriks on jalutatavus. Kuhugile kõndimine ei ole kohustus või piin, vaid pigem nauditav kogemus just nendesamade Barcelona vaatamisväärsuste pärast. Lisaks tuntuimatele turistiatraktsioonidele on linnas lugematul hulgal fantastiliste fassaadidega maju, kujusid, purskkaeve, alleesid. Kõndimine ühelt kuulsalt vaatamisväärsuselt teisele ei ole enam kulutatud aeg, vaid elamus omaette. Need teed avastad ise, kui Barcelonasse külla tuled, kuid allpool on list mõnedest “kohustuslikest” peatuspunktidest

Barcelona vaatamisväärsused

Sagrada Familia

Sagrada FamiliaBarcelona kõige ikoonilisem ehitis ja sama ikoonilise arhitekti Antoni Gaudi meistriteos. Ehitamist alustati juba aastal 1882 ning praeguse kava jooksul peaks see valmis saama aastal 2026. Gaudi jaoks oli oluline, et arhitektuur sobiks teda ümbritsevasse keskkonda ja ta kogus palju inspiratsiooni loodusest. Gaudi käis luubiga Sagrada Familia külgedel asuvates parkides ja uuris taimestruktuure, et need oma loomingusse integreerida. Midagi sarnast nagu Sagrada Familia pole maailmas olemas. Selle mastaapsusest, keerukusest, detailide rohkusest ning sümboolikast saad aimu ainult siis kui kirikut ise koos audiogiidiga külastad, kõike oma silmaga näed ja seletusi kuuled.

Parc Güell

Parc GüellTeine ikooline Barcelona sümbol Antoni Gaudilt. Park valmis aastaks 1914 ja avati avalikkusele 1926. Nagu enamikes Gaudi töödeks on tema peamiseks inspiratsiooniks olnud loodus ning Parc Güellis näeb eriti ehedalt looduse korrapärasuse ja korrapäratuse sidumist moodsa arhitektuuri ja inimloominguga. Pargis on näha Barcelonas laialt levinud mosaiikide kasutamist mitmekümneid meetreid pikal lookleval pingil ning ikoonilisi “piparkoogimaju”.

Algselt oli Parc Güell plaanitud kui eksklusiivne elamurajoon, kus moodsad majad, tehnoloogia, loodust ja arhitektuur toimivad käsikäes. Pargi disainis on näha hulganiselt poliitilisi, religioosseid ja ajaloolisi sümboleid. Barcelonat külastades on Parc Güell kohustuslik sihtpunkt. Pargis jalutamine võtab aega umbes poolteist tundi ning kõige keskmisele alale on tasuline sissepääs 7€ ning pilet on sisenemiseks pooltunni täpsusega. Ehk näiteks ostad pileti laupäevaks kella 14.30-15.00 vahel sisenemiseks.

Ciutadella park

Parc CiutadellaAlgselt oli pargi asukohal 18. sajandi algusest kindlus, mille ehitas Hispaania keskvõim peale Barcelona piiramist ja vallutamist ning sellest sai Madridi ülemvõimu sümbol Barcelona üle. 19. sajandi poliitolukorra muutumisega kohalike poolt vihatud kindlus lammutati ja ehitati pargiks. Selle loomise hetkel 19. sajandi keskel oli see linna ainus roheline ala. Pargis on Barcelona loomaaed, parlament, massiivne purskkaev, väike tiik ning ilusad alleed. Nädalavahetusel on see vabameelsete ja hipide kogunemiskoht, mängitakse trumme, žonglööritakse, tehakse joogat, peetakse piknike. Pühapäeviti tantsitakse swingi ja lõbutsetakse niisama. Kuna park asub linna keskel on see kohalikele populaarne kogunemiskoht ilusa ilma korral.

Arc de Triomph

Arc TriomphTriumfikaar, mis valmis 1888 aasta Barcelona Maailmanäituse peasissekäikuks. Maailmanäitused 1888 ja 1929 olid koos 1992. aasta olümpiaga üks olulisemaid sündmuseid, mis kiirendades kordades Barcelona tuntust ja arengut. Triumfikaarest algab palmidega ja kauniste pinkide kaunistatud allee, mis läheb välja Ciutadella Pargini. Rattaga linnast koju vändates lähen alati sealt kaudu ja massiivne vaade ei jäta mind kunagi külmaks.

 

Placa de España

Barcelona üks olulisemaid väljakuid valmis 1929 aasta Maailmanäituse jaoks, mis toimus sealsamas. Nüüdseks on suure ringtee kõrval asuvas endises pullivõitlusareenis kaubamaja, mille katusel näeb 360kraadist vaadet üle kogu Barcelona, lisaks massiivne Kataluunia Kunstimuuseum MNAC ning hiiglaslikud purskkaevud.

Magic Fountains Barcelona

Magic Fountain Barcelona

Placa de España kõrval asuv purskkaevude kompleks, mis ehitati samuti 1929. aasta Maailmanäituse tarbeks ning kus vesi on sünkroniseeritud muusika ja valgusega ühtseks kolossaalseks vaatemänguks. Suviti on show N-P õhtuti, talvel R-L õhtuti.

Montjuic

MontjuicVäike mägi, mis asub Barcelona kesklinna külje all. Nimetus tähendab tõlkes juutide mäge ning keskajal kasutati seda peamiselt loomade karjatamiseks ja toidu kasvatamiseks. 1929 aasta Maailmanäituse raames transformeeriti Montjuici mägi, ehitati kunstimuuseum, olümpiastaadion (1936. aasta olümpia jäi sõja tõttu ära, kuid sedasama staadioni kasutati 1992. aasta olümpiaks) ning Poble Español (keskaegne küla, kus kõik majad on üle Hispaania erineva arhitektuurilise lahendusega presenteerimaks kogu Hispaania ehitusstiile). Praegu on Montjuic’l vähe turiste, seal on palju rohelisi parke ning kaunid vaated linnale.

Need on kõige kuulsamad Barcelona vaatamisväärsused, kuid peale nende on lugematul hulgal põnevaid kohti, vastavalt sellele, kas Sulle meeldib matkata, pidutseda, linnamelu nautida, rannas oleskleda või kohaliku kultuuriga tutvuda.

Kohalik giid Barcelonas

Kui oled Barcelonasse tulemas võta minuga ühendust ja aitan Sul kokku panna just sellise reisi nagu soovid. Juhatan Sind Rooma varemeteni või technopidudele keldrites, saadan nautima linnavaateid bunkritesse või sibulasöömisorgiale mägedesse. Barcelonas on alati kõigile midagi.